Earthblog

A Real-World Joomla! Template

 

1 2 3 4 5

B Sınıfı Sürücü Belgesi

image

B sınıfı sürücü belgesi ile otomobil, traktör, kamyonet ve minibüs kullanılır. B sınıfı sertifika alabilmek için aranan şartlar 18 yaşını bitirmiş olmak. Eğitim süresi Bir haftadır. 16 saat trafik, 6 saat araç tekniği(Motor), 8 saat ilk yardım teorik ders olarak verilir.

A1, A2 Sınıfı Sürücü Belgesi

image

A1 sınıfı sürücü belgesi ile motor hacmi 50cc ye kadar olan motorlu bisikletleri. A2 ile 50cc ve üzeri motosikletleri kullanılır. Müracaat yapabilmek için aranan şartlar ilkokul mezunu olup 17 yaşını bitirmiş olmak. Eğitim süresi Bir haftadır. Teorik olarak 16 Saat trafik, 8 Saat ilk yardım ve 6 saat Araç tekniği dersi olarak verilir.

D Sınıfı Sürücü Belgesi

image

D sınıfı sürücü belgesi ile çekici (tır),kamyon, otomobil, traktör, kamyonet ve minibüs kullanılır. Aranan şartlar 22 yaşını bitirmiş olmak. Eğitim süresi Bir haftadır. Trafik ve çevre bilgisi 16 saat, motor ve araç tekniği 6 saat, ilkyardım 8 saat olup,30 saat direksiyon dersine tabidirler. Sınavlarda trafikten 25, motordan 20, ilkyardımdan 15 soru sorulur. Motor soruları dizel ağırlıklı sorulur. -->

E Sınıfı Sürücü Belgesi

image

C sınıfı ile kamyon, otomobil, traktör, kamyonet, minibüs kullanılır. E sınıfı ile otobüs, kamyon, otomobil, traktör, kamyonet ve minibüs kullanılır. C-E sınıfı sertifika alabilmek için aranan Yaş şartı 22 yaşını bitirmiş olmak. Eğitim süresi Bir haftadır. 16 saat trafik ve çevre bilgisi, 8 saat ilkyardım, 6 saat motor ve araç tekniği bilgisi dersi ile 24 saat direksiyon dersi alır. Sınavlarda 25 trafik,20 motor,15 ilkyardım sorusu sorulur. ->

H Sınıfı Sürücü Belgesi

image

H sınıfı sürücü belgesi, hasta ve sakatların kullanabilecekleri özel tertibatlı motosiklet veya otomobillerdir. H sınıfı ehliyet müracaatı yapabilmek için aranan yaş şartı 17 yaşını bitirmiş olmak. H sınıfı ehliyet almak isteyen kişi sağlık durumunu herhangi bir devlet hastanesinden aldığı h sınıfı sürücü belgesi alabilir, raporu ile belgelendirdikten sonra sürücü kursuna başvurarak engelli haline özel aracına göre kayıt yaptırabilir. -->

<< >> Play > Stop

Neden İpekyolu MTSK?

. Eğitime dayalı sistem
. Uzman ve deneyimli kadro
. Bayan usta öğreticiler
. Ücretsiz meteryal desteği  ( kitap, test çözümleri, cd )
. Esnek ödeme tablosu
. Tek vasıta ile ulaşım

Araç Çeşitleri ve Terimler PDF Yazdır e-Posta
Administrator tarafından yazıldı   
Salı, 28 Ekim 2008 18:20

OTOMOBİL: Yapısı itibariyle, sürücüsü dâhil en çok 8 oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu araçtır.

TAKSİ: Yapısı itibariyle, sürücüsü dâhil en çok 8 oturma yeri olan insan taşımak için imal edilmiş buluna ve taksimetre veya tarifeyle yolcu taşıyan ticari motorlu araçtır.

TAKSİDOLMUŞ: Yapısı itibariyle, sürücüsü dâhil en çok 8 oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan, adam başına tarifeli ücretle yolcu taşıyan ticari motorlu araçtır.

MİNİBÜS: Yapısı itibariyle, sürücüsü dâhil 9 ile 15 oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş olan motorlu araçtır.

OTOBÜS: Yapısı itibariyle sürücüsü dâhil en az 16 oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu araçtır. Troleybüs’ler de bu sınıfa dâhildir.

KAMYON: İzin verilebilen azami yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu araçtır.

ÇEKİCİ: Römork ve yarı römorkları çekmek için imal edilmiş olan ve yük taşımayan motorlu araçtır.

ARAZİ TAŞITI: Karayollarında yolcu veya yük taşıyabilecek şakide imal edilmiş olmakla beraber bütün tekerlekleri motordan güç alan veya alabilen motorlu araçlardır.

MOTOSİKLET:2 veya 3 tekerlekli sepetli veya sepetsiz motorlu araçlardır. Bunlardan karoseri yük taşıyabilecek şekilde sandıklı veya özel biçimde yapılmış olan ve yolcu taşımalarında kullanılamayan 3 tekerlekli motosikletlere yük motosiklete (triportör) denir.

MOTORLU BİSİKLET: Silindir hacmi 50 santimetre küpü geçmeyen, içten patlamalı veya elektrik motoru ile donatılmış ve imal hızı 45 km/s'den az olan bisiklettir.

BİSİKLET: En çok 3 tekerleği olan ve üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürmek suretiyle hareket eden ve yolcu taşımalarında kullanılmayan motorsuz araçtır.

LASTİK TEKERLEKLİ TRAKTÖR: Belirli şartlarda römork ve yarı römork çekebilen, ancak ticari amaçla taşımada kullanılmayan tarım aracıdır.

İŞ MAKİNELERİ: Paletli veya madeni tekerlekli traktör, biçerdöver ve yol inşa makineleri ile benzeri tarım, sanayi, bayındırlık, milli savunma ile çeşitli kuruluşların iş ve hizmetlerinde kullanılan; iş amacına göre üzerine çeşitli ekipmanlar monte edilmiş, karayolunda insan, hayvan, yük taşımasında kullanılmayan motorlu araçtır.

TRAMVAY: Genellikle yerleşim birimleri içerisinde insan taşımasında kullanılan, karayolunda tekerlekleri raylar üzerinde hareket eden ve hareket gücünü dışarıdan sağlayan araçtır.

ÖZEL AMAÇLI TAŞIT: Özel amaçla insan veya eşya taşımak için imal edilmiş olan ve itfaiye, cankurtaran, naklen yayın ve kayıt (radyo, sinema, televizyon),kütüphane, motorlu karavan, zırhlı araç, araştırma, cenaze araçları ile bozuk veya hasara uğramış taşıt ve araçları çekmek, taşımak veya kaldırmak gibi özel işlerde kullanılan motorlu araçtır.

OKUL TAŞITI: Genel olarak okul öncesi, ilköğretim ve orta dereceli okulların öğrencileri ile sadece gözetici ve hizmetlilerin taşınmalarında kullanılan araçtır.

KAMU HİZMETİ TAŞITI: Kamu hizmeti için yük veya yolcu taşıması yapan araçtır.

PERSONEL SERVİS ARACI: Herhangi bir kamu kurum ve kuruluşu veya özel veya tüzel kişilerin personeline bir akit karşılığı taşıyan şahıs veya şirketlere ait minibüs ve otobüs türündeki ticari araçtır. Kamu kurum ve kuruluşları ile özel ve tüzel kişilere ait araçların kendi personelini veya yolcusunu taşıma işi bu tanımın kapsamına girmez.

UMUM SERVİS ARACI: Okul taşıtları ile personel servis araçlarının birlikte değerlendirilmesidir.

KAMP TAŞITI: Yük taşımasında kullanılmayan; iç dizaynı tatil yapmaya uygun teçhizatlarla donatılmış, hizmet edebileceği kadar yolcu taşıyabilen motorlu araçtır.

RÖMORK: Motorlu araçla çekilen insan veya yük taşımak için imal edilmiş motorsuz araçtır.

YARI RÖMORK: Bir kısmı motorlu taşıt veya araç üzerine oturan taşıdığı yükün ve kendi ağırlığının bir kısmı motorlu araç tarafından taşınan römorktur.

HAFİF RÖMORK: Azami yüklü ağırlığı 0.75 tonu geçmeyen römork veya yarı römorktur.

TAŞIT KATARI: Karayolunda, bir birim olarak seyretmek üzere birbirine bağlanmış en çok 2 römorktan oluşan araçlardır.

GABARİ: Araçların, yüklü veya yüksüz olarak karayolunda güvenli seyirlerini temin amacı ile uzunluk, genişlik ve yüksekliklerini belirleyen ölçülerdir.

TAŞIMA SINIRI:(KAPASİTE):Bir aracın güvenli taşıyabileceği en çok yük ağırlığı veya yolcu ve hizmetli sayısıdır.

AZAMİ AĞIRLIK: Aracın güvenle taşıyabileceği azami yükle birlikte ağırlığıdır.

YÜKSÜZ AĞIRLIK: Üzerinde insan veya eşya (yük) bulunmayan ve akaryakıt deposu dolu olan bir aracın taşınması zorunlu alet, edevat ve donatımı ile birlikte toplam ağırlığıdır.

YÜKLÜ AĞIRLIK: Bir taşıtın yüksüz ağırlığı ile taşımakta olduğu sürücü, hizmetli yolcu ve eşyanın toplam ağırlığıdır.

AZAMİ DİNGİL AĞILIĞI: Araçların karayolu yapılarında güvenle ve yapıya zarar vermeden geçebilmeleri için saptanan dingil ağırlığıdır.

DİNGİL AĞIRLIĞI: Araçlarda aynı dingile bağlı tekerleklerden karayolu yapısına aktarılan ağırlıktır.

AZAMİ TOPLAM AĞIRLIK: Araçların karayolu yapılarında güvenle ve yapıya zarar vermeden geçebilmeleri için saptanan toplam ağırlıktır.

HIZ SINIRLAYICI: Belirtilen değere göre araç hızını sınırlamak için, öncelikli işlevi, motora yakıt beslemelerini kumanda etmek olan bir cihazdır.

MOTOR KARAVAN: En az aşağıdaki ekipmanları kapsayan yatacak yeri olan bir özel maksatlı araçtır.

I-Koltuklar ve masa

II-Koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı

III-Yemek pişirme imkânları ve

IV-Depolama /saklama imkânları

Bu Ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilmelidirler; ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir

ZIRHLI TAŞIT: Taşınan yolcuların ve / veya yüklerin korunması için tasarlanmış ve kurşungeçirmez zırhlı kaplama gereklerine uygun motorlu araçtır.

AMBULANS: Hasta veya yaralı insan taşıması için tasarlanmış ve bu amaç için özel ekipmanlara sahip motorlu araçtır.

CENAZE ARABASI: Cenaze taşınması için tasarlanmış ve bu amaç için özel ekipmanlara sahip motorlu araçtır.

TARIM VE ORMANCILIK TRAKTÖRLERİ: Ana işlevi çekme gücü sağlamak olan ve tarım veya ormancılık alanlarında kullanılan aletleri çekmek, itmek, taşımak veya tahrik etmek için özel olarak tasarlanmış en az iki dingilli, tekerlekli veya paletli motorlu araçlardır. Bu tür araçlar yük taşımak için donatılabileceği gibi yolcu oturma yerleri ile de donatılabilir.

Son Güncelleme ( Cuma, 01 Ocak 2010 11:50 )